Оренда та продаж землі в Україні

Методика оформлення правочину купівлі-продажу та оренди земель державної та комунальної власності за підтримки електронних аукціонів включена до реформ ринку землі в Україні. У вересні Кабінет Міністрів України завершив цей процес, надавши право продажу та оренди землі через систему Прозорро.Продажі.

Під «Прозорро» розуміється процедура продажу лотів через електронну торговельну систему, за підтримки якої оформляється оренда та продаж земель державної та комунальної власності. Вперше оголошено про продаж землі було 6 жовтня. Пізніше держава та місцеві органи влади могли укладати договір оренди земельних наділів сільськогосподарського призначення та займатися продажем усіх видів землі.

Державні та комунальні землі на аукціоні

Аукціони з оренди та продажу земель державної та комунальної власності мають проводитися в державній дворівневій електронній системі торгівлі, тобто не повинно бути стороннього втручання. У цих електронних аукціонах можуть брати участь усі громадяни України з будь-якого регіону. Дозволяється брати участь відразу в кількох аукціонах. Інформація про аукціон знаходиться у відкритому аналітичному модулі. Учасники торгів мають право досліджувати ринок, розуміти тенденції та досліджувати оцінку своїх торгових здібностей.

Учасникам та організаторам, які давно займаються земельними угодами  ці правила відомі. Але на ринку землі є кілька нововведень. Вони майже ідентичні на всіх майданчиках:

  1. Наявність гарантійного внеску. Це необхідно зробити до початку торгів. Комісія становить 30% від стартової ціни. Це робиться для того, щоб позбутися від нечистих учасників, які відвідують аукціон лише з однією метою – не допустити проведення аукціону. Якщо вони не підпишуть протокол чи угоду, учасник втратить цю суму.
  2. На придбання ділянки переважне право. Якщо земля відностится сільськогосподарської, то таке право має нинішній орендар ділянки. Якщо в ході аукціону орендар паю та інший учасник запропонують однакову ціну, то виграє орендар. Аукціони з продажу, а також оренди земель державної і комунальної власності проводитимуться за надзвичайним підвищенням ціни.

Усі учасники можуть побачити дані: виставлені лоти, запропоновану учасниками ціну, як проходили всі етапи аукціону. Така прозорість дозволяє проводити аукціон без корупції.

Як купити землю Івано-Франківську

Як було зазначено землі можуть купувати лише громадяни України. Право власності можуть набувати держава, регіональні громади та юридичні особи. Але вони не мають права його продавати. Іноземці та підпорядковані іноземцям підприємства не мають права купувати українські землі сільськогосподарського призначення. Це правило може бути оскаржене результатами референдуму, який найближчим часом пройде серед українців, і саме люди вирішуватимуть, надавати іноземцям право власності на землю чи ні.

Є перелік осіб, які не можуть отримати у власність українські землі сільськогосподарського призначення. Українська земля не дістанеться підприємствам, які належать громадянам країни-окупанта та особам, які належать до організацій з терористичним ухиленням, а також громадянам і підприємствам на які Україна запровадила санкції.

Землі України є недосяжними для підприємств, де важко визначити остаточного власника, або вони зареєстровані в офшорних зонах або підозрюються у відмиванні грошей та підприємствам з іноземцями серед керівників заборонено отримувати землю, розташовану ближче 50 кілометрів від сухопутного кордону держави.

Щоб продати частку, власник також повинен надати перелік документації та вжити певних заходів:

  1. Необхідно перевірити та повністю звірити кадастровий номер на спеціальному сайті.
  2. Власник повинен бути зацікавлений у продажі своєї ділянки і спочатку зібрати всі документи.

Потрібно зрозуміти, як формується ціновий ринок. Також звертайте увагу на оренду, дивіться наперед і вивчайте зростання цін на продажі та оренді.

Також можна здати таку ділянку в оренду і отримувати постійний дохід. Господарство має прогресувати та значно розвивати власний бізнес та галузь. Земля має великий попит в аграрній країні.

Ви можете подивитися, які земельні ділянки можна орендувати та підібрати для себе найбільш вигідний варіант. Завдяки системі Прозорро та майданчиків, котрі працюють в системі ви можете передивлятися лоти у відкритому доступі та робити ставки. Для участі потрібно пройти реєстрацію на обраному майданчику, внести гарантійний внесок. Після цього можна обрати лот та зробити ставку на нього. Не варто забувати підвищувати ставку, щоб стати переможцем торгів. Після перемоги потрібно буде підписати договір оренди чи купівля-продажу земельної ділянку.