Як тільки вступила в силу Постанова №11778, ініційована Міністерством енергетики України, ринок деревини став більш прозорим, так як ця цінна сировина почала продаватися через систему відкритих онлайн торгів Прозорро.Продажі.
Хоча ця система була створена в 2016 році, до 2020 року деревина продовжувала продаватися на основі прямих договорів, які підписувалися між посадовими особами та представниками бізнесу. В лютому минулого року, коли цей нормативний акт вступив в силу, державі вдалося зруйнувати велику кількість тіньових схем продажу деревини.
Види деревини, що продається на онлайн торгах
Зміни в українському законодавстві, що сталися в 2020 році, стосуються тих лісових господарств, які мають річний прибуток від продажу деревини більше, ніж 10 мільйонів гривень та продають 25% (або більше) від усього об’єму деревини, що в них є. На відкритих онлайн торгах, що проводяться через авторизовані в системі Прозорро майданчики, продається ліс-кругляк, пиломатеріали, необроблена деревина, дрова, технічна сировина, тощо. Будь-які види деревини, яка продається в промислових масштабах, можуть реалізовуватися лише на електронних аукціонах.
На Прозорро.Продажі можна придбати деревину таких сортів: дуб, сосна, вільха, ялина та інших. Також деревина ділиться на види в залежності від її класу якості.
Звідки береться деревина
Стовбури, товсте та тонке гілля, а також відходи деревини накопичуються в лісгоспах після регулярної санітарної вирубки лісу, що проводиться для його оздоровлення. Зрубують сухі та повалені дерева, а також ті, що були пошкоджені грибком чи шкідниками. Отримані від продажу такої деревини кошти повинній йти на розвиток лісової галузі в Україні. Дізнатися більше цікавого про ринок деревини можна за посиланням https://sale.uub.com.ua/filter/wood.
Раніше на цьому ринку панували тіньові схеми продажу деревини, із-за яких лісова галузь не могла отримати достатньо коштів для свого розвитку, страждала і економіка країни. Але з введенням системи відкритих онлайн торгів все змінилося, так як відтепер цей ринок контролюється державою.
Правила щодо створення лотів
Продавцем деревини може бути лише лісове господарство, яке повинно зареєструватися на одному з електронних торгівельних майданчиків. Після цього воно зможе організовувати аукціони, на яких продаватимуться лоти. В одному лоті повинно бути не менше, ніж 150 кубічних метрів деревини одного сорту. Вартість такого лоту повинна бути від 200 тисяч гривень. Хоча ці обмеження на даний час переглядаються для того, щоб їх можна було послабити.Головними покупцями деревини є підприємства, діяльність яких пов’язана з деревообробною, будівельною, меблевою та паперовою промисловістю. Стати власником лоту може не тільки підприємство, але й будь-яка фізична особа, так як торги є відкритими і прийняти у них участь можуть усі бажаючі. На цьому сайті sale.uub.com.ua знаходиться більше цікавої інформації щодо продажу деревини та інших видів держмайна в Україні.